Skauting


Svět je složitý a orientovat se v něm je stále těžší, zvláště pro mladé lidi. Je tolik lákadel a pokušení...
   Dobrý skautský oddíl může chlapcům a děvčatům pomoci nalézt tu správnou cestu. Cestu k sobě samým, k bližním, ke své vlasti, přírodě, k celému lidskému společenství.
     Skauting je dobrovolné a nezávislé hnutí, které dnes po celém světě sdružuje přes 40 milionů mladých lidí. Jeho zásady kdysi na počátku století stanovil Lord Baden - Powell v Anglii a do českých zemí přinesl myšlenky skautingu zakladatel českého Junáka A. B. Svojsík. Velká pozornost je v Junáku - svazu skautů a skautek České republiky věnována výchově a vzdělávání vedoucích, kteří svůj volný čas dobrovolně věnují dětem. Všichni dospělí činovníci musejí splnit náročné zkoušky, které potvrzují jejich způsobilost pro práci s mládeží.
     Výchova člověka nekončí ve třinácti nebo čtrnácti letech, ale prochází celým životem. Každým rokem přibývají Junáku stovky mladých mužů a dívek, kteří prošli skautskými oddíly a dnes daleko lépe hledají cestu ke vzdělání, k přátelství, k lásce, ke kráse. Junák je členem světových skautských organizací, které se hlásí ke stejným principům a výchovným metodám. Ke skautské činnosti neodmyslitelně patří setkávání mladých lidí různých států, poznávání jiných zemí a kultur. To, čemu se říká mezinárodní skautské bratrství a sesterství, je cílevědomé vytváření přátelských vztahů mezi lidmi různých ras a vyznání, budování hrází proti sobectví a nepřátelství. Stoletá tradice českého Junáka, prověřená tvrdými zkouškami zákazů a pronásledování, dává naději, že český skauting právě takovou úlohu splní.

Skaut (scout) je v angličtině stopař, zvěd - ten, který umí pozorovat a naslouchat. Slovanské slovo junák (jinoch, junior) rozšiřuje význam pojmu skaut o rozměr mládí, tělesné a duševní zdatnosti. Říká se, že skauting je především hra - hra v tom nejlepším slova smyslu. Pro někoho může být skoro bezvýznamná, pro jiné se stane hrou na celý život. Co je na ní tak lákavého? Skauting má mnoho přitažlivých metod, jak vést chlapce a děvčata bez rozdílu věku - patří k nim sebevýchova a rozvoj nejlepších povahových vlastností, skauting učí mladé lidi žít podle skautského slibu a zákona, pracovat v malých skupinách - družinách a oddílech - ve spolupráci s dospělými. Vede je ke službě společnosti, k životu v přírodě, dává jim mnoho praktických dovedností. Učí je samostatnosti i zodpovědnost a navazuje při tom na výchovu v rodině a ve škole. Děti stále touží po dobrodružství, romantice, hře, po přátelství. Právě to jim skauting nabízí.
     Skautský rok trvá od podzimu do léta a vrcholí na letních táborech. Činnost Junáka v průběhu roku probíhá na schůzkách, výpravách za poznáním do přírody, za kulturou i historií, při cestování a objevování nových míst. Skautský program, kam patří sport, hry a rukodělné činnosti je přitažlivý už pro nejmladší školáky: ti ve věku 6 - 10 let si říkají vlčata a světlušky, 11 - 14letí chlapci a děvčata jsou skauti a skautky, pro věk 15 - 26 let se užívá pojmenování roveři a rangers.